English

Bozcaada

Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız

Ege’nin incisi

Çanakkale sınırları içinde kalan Bozcaada, kuşkusuz Ege’nin en güzel adalarından biri. İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlere yakın olması itibarıyla popüler bir tatil destinasyonuna dönüşen Bozcaada’nın özgün güzelliklerine gelin birlikte bakalım:
Tarihi ve doğal bir sit alanı olduğu için Bozcaada’da tatil köyü konseptli büyük tesisler yer almamakta, bunun yerine genellikle yöre halkı tarafından işletilen butik oteller bulunmaktadır.
Konaklama, ağırlıklı olarak oda-kahvaltı şeklindedir.
Daha feribotla kıyıya yanaşırken dikkatleri üzerine çeken mimari yapıların başında, Türkiye’nin en iyi korunmuş kalelerinden biri olan Bozcaada Kalesi gelir. Rum Mahallesi ve burada bulunan, hâlen ibadete açık olan Meryem Ana Kilisesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Rum Mahallesi’nin arka tarafında, 2019 yılında yenilenen yel değirmenleri yer alır. Adada bir de müze bulunmakta, burada ada tarihine dair pek çok obje, fotoğraf ve koleksiyonlar sergilenmektedir.
Adanın en yüksek noktası olan Göztepe, Rum azize Aya Paraskevi için yapılan ve her 26 Temmuz’da renkli görüntülere sahne olan Ayazma Manastırı, Bozcaada’nın dünyaca ünlü şaraplarının üretildiği şarap fabrikaları (adanın üç eski şarap üreticisinin fabrikaları yine adanın merkezinde yer alıyor), Polente Feneri ve güne son nokrayı koymak için ideal bir nokta olan Batı Burnu’ndaki rüzgâr gülleri, yine muhakkak görülmesi gereken yerler arasında.